Olafur Eliasson: Zelené světlo


Datum konání: 17.03.2017 - 02.04.2017
Místo konání: Veletržní palác

Od 16. března do 2. dubna 2017 se v rámci zahajování nové sezony Národní galerie v Praze představí projekt Olafur Eliasson: Zelené světlo – umělecká dílna. Stejný projekt se ve větším měřítku uskutečnil ve vídeňském muzeu TBA21 – Augarten a pražskou uměleckou dílnu povedou právě ti samí lidé, kteří s ním již mají zkušenosti z Vídně.

  • 16. března v 18 hodin: zahájení workshopu v rámci Grand Opening
  • 17. – 19. března vždy od 10 do 18 hodin: workshop
  • 21. března – 2. dubna vždy od 10 do 18 hodin: představení výsledků workshopu

Projekt Zelené světlo iniciovaný v roce 2016 dánsko-islandským umělcem Olafurem Eliassonem ve spolupráci s vídeňským muzeem Thyssen-Bornemisza Art Contemporary (TBA21) reaguje na situaci, v níž dochází ke společenské transformaci, k vysídlování a migraci. Prostřednictvím výukového programu založeného na principech sdíleného učení a společné výroby lamp vzniká dynamický prostor, který podněcuje k rozmanitým formám participace a zapojení do komunity. Zelené světlo, jež podle Eliassona představuje metaforické světlo pro uprchlíky a migranty, svědčí o akceschopnosti současného umění a o jeho potenciálu zahájit proces občanské transformace.

Zelené světlo je podanou rukou těm, kteří prchají před bídou a nestabilitou ve svých rodných zemích, i obyvatelům měst, jež je přijímají. Účastníci budou pracovat společně a v průběhu hravého tvůrčího procesu postaví modulární světlo a vybudují komunitní prostředí, v němž je odlišnost nejen přijímána, ale dokonce vítána. Doufám, že tento projekt osvětlí některé úkoly plynoucí ze současné uprchlické krize v Evropě i po celém světě a připomene nám naši odpovědnost.“ – Olafur Eliasson

Smontovaná i rozebraná světla bude možné na místě zakoupit za příspěvek ve výši 300 eur. Celý výtěžek bude věnován na podporu platformy Green Light-Shared Learning a partnerských organizací TBA21, jimiž jsou Červený kříž ve Vídni, Caritas a vídeňský Georg Danzer Haus.

Místo konání: prostor nad Knihkupectvím NG – Koenig Books

Otevírací doba
Denně mimo pondělí 10.00–18.00.

Vstupné
VstupZdarma
Adresa
Veletržní palác
Dukelských hrdinů 47
Praha 7

Doprava
Metro C – Vltavská
Tram 6, 17 – Veletržní palác
Tram 1, 2, 6, 8, 12, 17, 25, 26 – Strossmayerovo náměstí
Fotografie
Kurátor
Sbírkové expozice

Program následujících 7 dní

Generální partner

Komerční banka

Partneři

Kooperativa ŠKODA Auto The Pudil Family Foundation

Za podpory

Hlavní město Praha Ministerstvo kultury České republiky Společné století Evropský rok kulturního dědictví

Generální mediální partner

Česká televize

Děkujeme dalším partnerům…