Prostor pro pohyblivý obraz - III. kapitola: The Owl’s Legacy and Its Discontents


Datum konání: 30.09.2015 - 03.01.2016
Místo konání: Veletržní palác

Těžištěm třetí kapitoly Prostoru pro pohyblivý obraz, tematicky věnované médiu dokumentu v současném vizuálním umění, je dílo Inner Time of Television (2010). Ve společném projektu The Otolith Group a francouzský filmař Chris Marker rekonfigurují jeho dílo L’heritage de la chouette neboli The Owl’s Legacy, třináctidílný televizní cyklus z roku 1989 zabývající se kulturou antického Řecka, jako instalaci a doprovodnou artist book. The Owl’s Legacy zkoumá odkazy a potenciál antického Řecka skrze kontinuální modulaci videomateriálu, voiceover komentáře a studiové rozhovory s odborníky na toto klasické období, filmaři, dramatiky, skladateli, filozofy a dalšími specialisty. Všech třináct epizod The Owl’s Legacy přítomných v galerijním prostoru lze prožít jako celek a je možné je sledovat jednotlivě. Inner Time of Television tímto narušuje logiku cyklu televizních dokumentů a naznačuje, že kontext pro práci s médiem pohyblivého obrazu, která se vzepřela konvencím televizního natáčení v daném žánru, se radikálně přesunul do roviny současného umění.

Chris Marker a jeho dílo, o kterém filmový teoretik Roy Armes prohlašuje, že „Marker je neklasifikovatelný, zkrátka jedinečný … francouzský film má své dramatiky a básníky, své techniky a životopisce, ale pouze jediného skutečného esejistu: Chrise Markera...”, stojí u zrodu tradice dokumentárních strategií v současném umění. Jeho schopnost reprodukovat vzdělanost a prezentovat znalosti ve filmu jsou stavebními kameny nejrozšířenějších projevů soudobé práce s médiem pohyblivého obrazu, videoeseji a dokumentem. Je tak platformou pro všechna díla třetí kapitoly Prostoru pro pohyblivý obraz – filmy Erica Baudelaira, Duncana Campbella, Christiana Jankowského a Lucy Raven. Představení těchto badatelských strategií však zásadně překračuje samotný pohyblivý obraz a můžeme je také hledat v malířské tvorbě Marie Lobody, ve filmech a architektuře Josefa Daberniga a v prostorových instalacích Liama Gillicka.

Třetí kapitola Prostoru pro pohyblivý obraz tak přímo navazuje na téma letošního Fotograf festivalu, kterým je právě dokument.

Umělci: Eric Baudelaire, Duncan Campbell, Josef Dabernig, Liam Gillick, Christian Jankowski, Maria Loboda, Lucy Raven

Kurátoři: Adam Budak, Jen Kratochvil

Doprovodný program k výstavě ke stažení zde.

vstup zdarma

Otevírací doba
Denně mimo pondělí 10.00–18.00.

Vstupné
Adresa
Veletržní palác
Dukelských hrdinů 47
Praha 7

Doprava
Metro C – Vltavská
Tram 6, 17 – Veletržní palác
Tram 1, 2, 6, 8, 12, 17, 25, 26 – Strossmayerovo náměstí
Fotografie
Přiložené soubory
tiskova-zprava.doc (Tisková zpráva: Prostor pro pohyblivý obraz. Owls Legacy and Its Discontents)
press-release_mid_iii.doc (Press release: Moving Image Department_The Owls Legacy and its Discontents)
Sbírkové expozice

Program následujících 7 dní

Generální partner

Komerční banka

Partneři

Kooperativa ŠKODA Auto The Pudil Family Foundation

Za podpory

Hlavní město Praha Ministerstvo kultury České republiky Společné století Evropský rok kulturního dědictví

Generální mediální partner

Česká televize

Děkujeme dalším partnerům…