MARK WALLINGER - Práh království


Datum konání: 07.04.2006 - 20.05.2006

kurátor:  Pavel Brunclík, Tomáš Vlček

Mark Wallinger patří k nejrespektovanějším osobnostem současné britské výtvarné scény.

Jeho tvorba má i značný mezinárodní ohlas. Doložit to můžeme jeho bohatou výstavní činností, at´ už jde o jeho samostatné výstavy nebo jeho účast na společných výstavách  ve Velké Británii či v zahraničí. Při 49. Benátském bienále v roce 2001 reprezentovala britské výtvarné umění v rámci národních pavilónů právě Wallingerova autorská výstava. Mezinárodní ohlas jeho tvorby lze doložit i obsáhlou bibliografií.

Wallinger je multimediální umělec. Těžiště jeho tvorby v posledních letech je nicméně ve videoinstalacích a multimediálních instalacích, které by také měly tvořit základ jeho autorské prezentace v Národní galerii připravované pro jedinečné prostředí Anežského kláštera.

Walinger pracuje ve svých instalacích s víceznačností fenomenality a jejího zobrazování. Pozoruhodnými, i vzhledem k jedinečnému kontextu Anežského kláštera, pro který výstavu připravuje, jsou zejména jeho interpretace vztahu mezi reáliemi každodennosti britské či obecněji globální civilizace, jejich metafyzickým rozměrem vyjadřovaným mimo jiné v metaforách jejich křesťanských kořenů.

MARK WALLINGER, narozen 1959, žije a pracuje v Londýně. Studia: 1983-85 Goldsmith's College, London, 1978-78 Chelsea School of Art, London, 1977-78 Loughton College. Ocenění: 2003 - Honorary Doctorate at University of Central England, 2002 - Honorary Fellowship of the London Institute. Stipendia: 2001-02 DAAD Artists Programme, Berlin; 1998 Henry Moore Fellowship, British School at Rome.

Sbírkové expozice

Program následujících 7 dní

Generální partner

Komerční banka

Partneři

Kooperativa ŠKODA Auto The Pudil Family Foundation

Za podpory

Hlavní město Praha Ministerstvo kultury České republiky Společné století Evropský rok kulturního dědictví

Generální mediální partner

Česká televize

Děkujeme dalším partnerům…