Introducing Nicole Morris & Miroslava Večeřová: Girlfriend


Datum konání: 24.06.2016 - 18.09.2016
Místo konání: Veletržní palác

Tvorba Nicole Morris i Miroslavy Večeřové je charakteristická svou vrstevnatostí, u obou umělkyň můžeme navíc nalézt řadu styčných momentů – ať už se jedná o způsob jejich práce s videem v kombinaci s instalací, objekty a performance, nebo specifickou tělesnost obsaženou ve vizualitě a vyznění mnoha jejich děl. Jejich společný projekt pro Národní galerii v Praze stojí na představení individuálních prací, které ovšem vycházejí z intenzivního vzájemného dialogu obou umělkyň. Těžištěm multimediální prezentace jsou videa, která lze vnímat jako básně v médiu pohyblivého obrazu. Básně o dotýkání, proměně, dospívání, moři, sádře, křídě, světle, stínu i mnoha věcech mezi slovy.

Nicole Morris (*1986) žije a působí v Londýně. V roce 2011 získala magisterský titul v oboru sochařství na Slade School of Fine Art. Mezi její samostatné výstavy z poslední doby patří Currency, Jerwood Space (Londýn), Art Projects, London Art Fair, Impressions, Bold Tendencies (Londýn), After Work, Locomotion (Londýn), Same Husband, Space In Between (Londýn) a A Romance in Two Parts, Galeria Magda Bellotti (Madrid). Z mnoha skupinových výstav, jichž se zúčastnila, jmenujme Caprice, Open Space (Baltimore), Gentle Triggers, Articok; Beside, Five Years (Londýn), TTTT, Jerwood Space (Londýn), Young London 2013, V22 (Londýn), Bloomberg New Contemporaries 2012, ICA a bienále v Liverpoolu, 20 Rue de Jacob – A salon for Performance and Other Happenings, Galleria Rajatila (Finsko), Claire Baily, Nicole Morris a Ben Schumacher, Laure Genillard (Londýn) a By Means of Matter, Generator Projects (Dundee). V roce 2013 byla nominována na Max Mara Art Prize for Women a v roce 2011 získala Boise Travel Scholarship a William Coldstream Prize. Mezi její nedávné kurátorské projekty patří The Locomotion Moving Image Festival, 2014.

Miroslava Večeřová (*1985 v Praze) absolvovala v roce 2014 magisterské studium na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Mezi její samostatné výstavy z poslední doby patří Inner Monologue, Galerie SPZ, Praha (2016), Too Soon, Galerie AMU, Praha (2015), Díl druhý: Umělé dýchání, Galerie KIV, Praha (2015), Flying Objects, Vitrína Deniska, Olomouc (2014) a Je ne travaille jamais: Animation, INI Gallery, Praha (2014). Podílela se mimo jiné na následujících skupinových výstavách a projekcích: Sny na prodej, Drdova Gallery, Praha (2016), PAF New York 2015, Representation is Dead, Long Live Representation! Büro für kulturelle Übersetzungen, Lipsko (2015), Dej mi pevný bod a já pohnu vesmírem, 3. ročník festivalu současného umění Kruh, Ústí nad Labem (2015), Delta, Tschechisches Zentrum Berlin (2015), Pocitová teplota, Prádelna Bohnice, Praha (2014), Peripheral Vision, 4. Mezinárodní bienále mladého umění v Moskvě (2014), Locomotion Artists’ Moving Image Festival, Londýn (2014), Byt či nebyt, Galerie AVU, Praha (2013), Kurz proxemického tance, Galerie AVU, Praha (2013) a Recent Work by Artist-Bleisure Island, Autoitalia South East, Londýn (2013). V roce 2014 obdržela na Přehlídce animovaného filmu Olomouc zvláštní uznání poroty v soutěži Jiné vize za video River a absolvovala samostatný rezidenční pobyt v ESAC v Českém Krumlově. V roce 2015 vystavovala na bruselském Popposition Off-Fair. Je spoluzakladatelkou družstva Baba Toure (babatoure.tumblr.com).

Kurátorkou projektu je Tereza Jindrová (1988), která vystudovala dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a v současné době dokončuje studia teorie designu a nových médií na VŠUP. Pracuje jako externí lektorka pro veřejnost a střední školy ve Sbírce moderního a současného umění Národní galerie v Praze, je výtvarnou redaktorkou časopisu A2 a od roku 2016 vede doprovodné aktivity Společnosti Jindřicha Chalupeckého a Ceny Jindřicha Chalupeckého. Dlouhodobě spolupracuje s webovou televizí Artyčok.TV a s ČRo Vltava. Roku 2012 založila školní galerii Nika – malá galerie VŠUP a od roku 2014 kurátorsky pravidelně spolupracuje s galerií Entrance. Přispívá do periodik Art+Antiques, Fotograf, Labyrint Revue, Flash Art a Artalk.cz. V roce 2013 získala Cenu Věry Jirousové pro začínající kritiky do 26 let.

 

Veletržní palác, Prezidentský salonek

kurátorka: Tereza Jindrová


Doprovodný program:
ARTIST TALKS - 24. 6. 18.30  
Miroslava Večeřová a Nicole Morris v rozhovoru s kurátorkou výstavy Terezou Jindrovou
(v angličtině / in English)
Více zde

 

Otevírací doba
Denně mimo pondělí 10.00–18.00.

Vstupné
Adresa
Veletržní palác
Dukelských hrdinů 47
Praha 7

Doprava
Metro C – Vltavská
Tram 6, 17 – Veletržní palác
Tram 1, 2, 6, 8, 12, 17, 25, 26 – Strossmayerovo náměstí
Fotografie
Přiložené soubory
tz_narodni-galerie-zahajuje-letni-vystavni-sezonu-2.pdf (TZ_Národní galerie zahajuje letní výstavní sezónu)
press-release_national-gallery-in-prague-opens-a-summer-exhibition-season-3.pdf (Press release_National Gallery in Prague opens a summer exhibition season)
Sbírkové expozice

Program následujících 7 dní

Generální partner

Komerční banka

Partneři

Kooperativa ŠKODA Auto The Pudil Family Foundation

Za podpory

Hlavní město Praha Ministerstvo kultury České republiky Společné století Evropský rok kulturního dědictví

Generální mediální partner

Česká televize

Děkujeme dalším partnerům…