Oslavy 90. výročí založení Sbírky francouzského umění 19. a 20. století
08.07.2014

Tisková zpráva

Tento rok Sbírka francouzského umění Národní galerie v Praze slaví 90. let od svého založeníV rámci oslav tohoto výročí byl pro návštěvníky připraven cyklus přednášek, který od začátku roku přibližoval skvosty této významné sbírky. Přednášky budou opět zahájeny počátkem září. Veřejnost je ale již nyní zvána k návštěvě této mimořádné kolekce, kde jsou nově představena další malířská a sochařská díla společně s dokumentačním materiálem zaměřeným na historii a utváření Sbírky francouzského umění 19. a 20. století.
 
Elegantní sbírka se sídlem ve Veletržním paláci představuje proměny francouzského umění od romantismu 19. století k umělcům otevírajícím cestu umění 20. století. Na procházce dějinami přelomového období moderního umění diváky skrze svá díla budou doprovázet ti nejslavnější umělci: Eugène Delacroix, Jean-Baptiste Camille Corot, Camille Pissarro, Auguste Rodin, Claude Monet, Edgar Degas, Henri de Toulouse-Lautrec, Vincent van Gogh, Paul Gauguin, Henri Rousseau, Paul Cézanne, Henri Matisse a další. Zároveň mohou návštěvníci obdivovat působivý soubor děl Pabla Picassa, který díky svému rozsahu a kvalitě patří mezi středoevropské unikáty. 
 
Počátky kolekce francouzského umění jsou spjaty s rozvojem moderního českého umění a zájmem o dění v pařížském uměleckém prostředí. Rozhodující byl rok 1923, kdy československý stát zakoupil významný soubor obrazů, plastik, kreseb a grafik z rozsáhlé výstavy Francouzské umění 19. a 20. století pořádané Spolkem výtvarných umělců Mánes. Ve 30. letech sbírka byla obohacena státním nákupem dalších stěžejních děl kolekce. Po druhé světové válce došlo k omezení akviziční činnosti, přesto se však podařilo získat několik důležitých děl umělců Edgara Degase, Claude Moneta a Henriho Laurense. Soubor Národní galerie v Praze významně obohatila roku 1960 část proslulé kolekce Vincence Kramáře, především o díla kubistického období Pabla Picassa, Georgese Braqua a Andrého Deraina. Významnou akvizicí posledních let se stala v roce 2009 malba Paula Signaca Parník L ́Hirondelle na Seině (1901) zakoupená Českým státem.


Vincent van Gogh, "Zelené obilí", 1889
 
 
 
Veletržní palác
Dukelských hrdinů 47
170 00 Praha 7
 
Vstupné v rámci prohlídky Veletržního paláce a jeho stálých expozic moderního a současného umění: 
 
Základní 200 Kč
Snížené 100 Kč
Rodinné 250 Kč
Školní skupina 20 Kč
 
Pro opakované návštěvy doporučujeme nákup roční vstupenky. 
Tiskové zpravodajství ze dne 7. července 2014
 
KONTAKT PRO NOVINÁŘE: 
Eva Kolerusová, tisková mluvčí,
tel.: 222 321 459, mob: 724 501 535
e-mail: kolerusova@ngprague.cz
Expozice
Veletržní palác
Veletržní palác Dukelských hrdinů 47 Praha 7
Více informací
Sbírkové expozice

Program následujících 7 dní

Generální partner

Komerční banka

Partneři

Kooperativa ŠKODA Auto The Pudil Family Foundation

Za podpory

Hlavní město Praha Ministerstvo kultury České republiky Společné století Evropský rok kulturního dědictví

Generální mediální partner

Česká televize

Děkujeme dalším partnerům…