25. ročník Ceny Jindřicha Chalupeckého
13.12.2013

Společnost Jindřicha Chalupeckého vyhlašuje jubilejní 25. ročník soutěže o prestižní Cenu Jindřicha Chalupeckého

 

 

 

Letošní laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého Dominik Lang

 

Společnost Jindřicha Chalupeckého vyhlašuje jubilejní 25. ročník soutěže o prestižní Cenu Jindřicha Chalupeckého, nejvyšší české ocenění pro výtvarné umělce do 35 let. Přihlášku je nutno vyplnit online přímo na webových stránkách ceny, přikládá se k ní též umělecké portfolio. Do nadcházejícího ročníku ceny se umělci mohou přihlašovat sami, nebo být nominováni tzv. nominátory, mezi nimiž jsou i všichni dosavadní laureáti Ceny Jindřicha Chalupeckého. Obměňuje se také složení poroty ceny, odcházející členové Christian Rattemeyer, Rainer Fuchs, Georg Schöllhammer, Edith Jeřábková a Tomáš Lahoda, jímž vypršel tříletý mandát, proto jmenovali ve spolupráci se správní radou společnosti své nástupce.

 

Novými členy poroty Ceny Jindřicha Chalupeckého jsou ředitelka The Bronx Museum of the Arts v New Yorku Holly Block, umělec a pedagog Jiří Kovanda, teoretička umění Alexandra Kusá působící v Bratislavě, ředitel The Astrup Fearnley Museum of Modern Art v Oslu Gunnar B. Kvaran a kurátorka Bottega Gallery a Scherbenko Art Centrum Marina Scherbenko z Kyjeva. Z původní sestavy v porotě zůstal umělec a pedagog Daniel Balabán a historička umění Milena Bartlová. Mezinárodní porota vybere v průběhu března roku 2014 finalisty ceny, laureát jubilejního 25. ročníku bude vyhlášen v listopadu na slavnostním ceremoniálu. Vítěz 25. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého získá sto tisíc korun na realizaci projektu v Národní galerii v Praze, šestitýdenní stipendijní pobyt v New Yorku a rezidenční pobyt v některém z Českých center dle výběru.

 

Cena Jindřicha Chalupeckého byla založena v roce 1990 z iniciativy Václava Havla, básníka a výtvarníka Jiřího Koláře a malíře Theodora Pištěka. Generální partnerem Ceny Jindřicha Chalupeckého je společnost J&T Banka a spolupořadatelem Veletržní palác – Národní galerie v Praze. Laureátem letošního ročníku se stal třiatřicetiletý Dominik Lang, absolvent ateliéru Jiřího Příhody na pražské AVU a od roku 2012 jeden ze dvou vedoucích ateliéru sochařství na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Více informací na www.cjch.cz a http://www.cjch.cz/en/article/prihlaska

 

PR, tiskový servis:

Martina Reková
martina.rekova@4press.cz

tel.: 731 573 993

Klára Mixová

klara.mixova@4press.cz

tel.: 731 514 462

 

Organizátor:

Společnost Jindřicha Chalupeckého
Národní 11, 110 00 Praha 1
+420 777 553 652
www.cjch.cz

 

Složení odborné poroty Ceny Jindřicha Chalupeckého 2014:

 

Daniel Balabán vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze, ateliér malby Františka Jiroudka. Od roku 1984 žije, tvoří a pedagogicky působí především v Ostravě a v současnosti vede Katedru malby na Fakultě umění Ostravské univerzity. Je zakládajícím členem skupiny Přirození. Působil ve skupinách Kontrast 90 a Klub otevřené kultury, KOK. V rámci aktivit těchto kulturních sdružení se podílel na organizování výstav kurátorskou a publicistickou činností. Svými obrazy byl prezentován na výstavách mapujících malbu osmdesátých let 20. století před i po roce 1989. Vystavoval samostatně v Galerii Václava Špály v Praze a byl jedním z nominovaných na cenu Jindřicha Chalupeckého v roce 1993. Během třicetileté výtvarné činnosti realizoval přes 80 samostatných výstav a účastnil se 150 skupinových. Jeho tvorba je zastoupena v mnoha českých veřejných i soukromých sbírkách.

Milena Bartlová je profesorkou dějin umění, přednáší na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a zároveň působí ve výzkumné skupině Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a Filozofického ústavu AVČR Collegium Europaeum. Zabývá se uměním středověku, metodologií dějin umění, muzeologií a vizuálními studiemi. Publikuje v českém i zahraničním odborném tisku, výstavních katalozích a věnuje se i výtvarné publicistice; na serveru Artalk.cz publikuje pravidelné komentáře. V Argu vyšla její kniha o malířství doby husitské Poctivé obrazy (2001). Dále vydala monografie Mistr Týnské kalvárie, český sochař doby husitské (2004), Naše, národní umění (2009), sborníky Pop History (2003) a Die Pieta aus Jihlava/Iglau und die Heroischen Vesperbilder des 14. Jahrhunderts (2007) a vysokoškolskou učebnici Průvodce studiem dějin středověkého výtvarného umění (2004).

Holly Block je od roku 2006 ředitelka The Bronx Museum of the Arts v New Yorku, kde v letech 1985-88 působila jako kurátorka, výkonná ředitelka a správce umění. Holly Block také pracovala jako kurátorka Ministerstva zahraničí v roce 2003 na Bienále v Káhiře, kde představila umělce Paula Pfeiffera. V roce 2013 se Block stala kurátorkou amerického pavilonu na Benátském bienále s umělkyní Sarah Sze.

Jiří Kovanda je umělec a zároveň pedagog na Akademii výtvarných umění v Praze a na Fakultě umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Kovanda je autodidakt a na umělecké neoficiální scéně zaujal v 70. letech svými emotivními performancemi. Později se věnoval i malbě, kolážím a objektům. Jeho ironický a záměrně „neumělecký“ přístup byl především v 90. letech velkým oživením české scény. Po roce 1989 byl často zván na zahraniční výstavy a je jedním z mála českých umělců své generace, kteří se stali skutečnými světovými hvězdami. Jako pedagog i umělec má rovněž respekt u nejmladší generace. V minulém roce vystavoval například v Los Angeles, v New Yorku, v Paříži a účastnil se Bienále v Istanbulu.

Alexandra Kusá je teoretička umění, vystudovala v Bratislavě. V roce 1999 spolu s Petrou Hanákovou připravila expozici Slovak art for free pro slovenský pavilón na Bienále umění v Benátkach. Pracovala jako vedoucí kurátorka sbírek moderního a současného umění Slovenské národní galerie, působila jako šéfkurátorka v Moravské galerii v Brně, poté se stala ředitelkou SNG. Kromě toho přednáší dějiny umění 20. století. Je autorkou velké výstavy o umění 50. let, která poprvé v SNG představila socialistický realismus.

Gunnar B. Kvaran je od roku 2001 ředitelem The Astrup Fearnley Museum of Modern Art v Oslu, před tím působil jak šéf podobných institucí v Reykjavíku. Byl komisařem Islandského pavilonu na Benátském bienále v letech 1984, 1986, 1988 a 1990. V roce 2013 byl šéfkurátorem Lyonského bienále. Kurátorsky připravil řadu zajímavých výstav – Uncertain States of America, Yoko Ono, Jeff Koons, Ólafur Eliasson, Jeff Wall, Matthew Barney, Charles Ray, Cindy Sherman a další.

Marina Scherbenko žije a pracuje v Kyjevě, je kurátorka a odborná poradkyně v Bottega Gallery a Scherbenko Art Centrum. Zabývá se současným umění a připravila pro zahraničí několik projektů současných ukrajinských umělců. V Galerii Bottega se věnuje také vzdělávacím programům pro mladé umělce, vede cenu na jejich podporu MUHi.

 

Generální partner:

J&T Banka

„Umění kultivuje jedince i společnosti – propojuje úspěšné, odvážné, bohaté, talentované a občas svou generací nepochopené osobnosti. A to je ten hlavní důvod, proč svět umění dlouhodobě podporujeme. Cena Jindřicha Chalupeckého má historicky velký význam, již přes 20 let vyhledává a oceňuje mladé talenty s velkým potenciálem, kteří často vystupují z řady. Jsem proto velmi rád, že jsme se stali dlouhodobým partnerem tohoto významného projektu.“

Štěpán Ašer, generální ředitel J&T BANKY

 

Partner:

Deloitte

„Je pro nás ctí, že můžeme třetím rokem po sobě podpořit projekt, který si klade za cíl stejně jako společnost Deloitte hledat a podporovat mladé talenty v jejich osobním růstu.“

Josef Kotrba, vedoucí partner společnosti Deloitte

 

Sbírkové expozice

Program následujících 7 dní

Generální partner

Komerční banka

Partneři

Kooperativa ŠKODA Auto The Pudil Family Foundation

Za podpory

Hlavní město Praha Ministerstvo kultury České republiky Společné století Evropský rok kulturního dědictví

Generální mediální partner

Česká televize

Děkujeme dalším partnerům…