Tajemství pomanderu – vonný workshop
Datum konání: 13.01.2018 13:30 - 13.01.2018 16:30
Místo konání: Šternberský palác
Typ akce: Speciál

Tajemství pomanderu – vonný workshop 

Používání vůní sahá do nejstarších dob lidských dějin. Nejdříve se vonné látky uvolňovaly spalováním – per fumum („skrze dým“). Později byly vydestilovány první éterické oleje a zrodilo se řemeslo voňavkářů.

Vůně je paměťová stopa. I po mnoha letech v člověku okamžitě vyvolává vzpomínky a emoce. Ve vůních se skrývá historie, možná i proto, že čich je nejstarší ze smyslů. Poodhalíme vzrušující tajemství vůní, prastarého královského umění, nabídneme inspiraci k vlastní cestě do světa čistých přírodních aromat. Workshop zakončíme komentovanou prohlídku výstavy portrétů české renesanční šlechty s názvem Podoby a příběhy. Portréty renesanční šlechty, kde je možné skutečné pomadery nejenom uvidět, ale také ucítit.

Program:

Historie vůní  / 40 min

MgA. Kateřina Melenová představí stručnou historii vůní - přímo s ochutnávkou nejdůležitějších a nejznámějších substancí. Přes pravěk a starověk se dostaneme do renesance, doby pomanderů a ještě o kousek dál, do baroka, kdy se začala psát historie parfémů.

Příběh pomanderu / 30 min

Mgr. Kateřina Cichrová představí příběh pomanderu, vonného šperku, který se v renesanci stal exkluzivním doplňkem šlechtického oděvu. Jeho doložená historie však začíná v ranném středověku.

Vonná alchymie / 60 min

Hledání vonných akordů 100 % přírodních éterických olejů, skladba kompozic, míchání vonné vykuřovací směsi z přírodních substancí.

 

Komentovaná prohlídka výstavy Podoby a příběhy. Portréty renesanční šlechty
/ 50 min. Po stopách pomanderů.

Lektoři:

Mgr. Kateřina Cichrová (Národní památkový ústav)
MgA. Kateřina Melenová (projekt Archa vůní, Teatrum mundi z.s.)

CENA workshopu 600,- (vstupenka na výstavu a materiál pro workshop) 
Kapacita omezena, REZERVACE nutná na katerina@melenova.cz

Pořádá Teatrum mundi z. s.

 

Související výstavy
Kontaktní informace

Oddělení vzdělávání a programů pro veřejnost – Šternberský palác
+420 233 090 542-3
sp.educ@ngprague.cz

Programy

Program následujících 7 dní