Diskuze Umění a politický aktivismus
Datum konání: 12.05.2016 16:30 - 12.05.2016 18:30
Místo konání: Veletržní palác
Typ akce: Přednášky a diskuze

Umění a politický aktivismus
Panelová diskuse k výstavám umělců Aj Wej-weje, El Hadji Syho a Jiřího Davida.

Jaký je vztah umění a politiky? Panelová diskuse v návaznosti na probíhající výstavy čínského disidenta Aj Wej-weje, senegalského politického aktivisty El Hadji Syho a českého umělce Jiřího Davida, který ve své Apoteóze reinterpretuje slovanskou historii. O vztahu umění, umělců a politiky budou hovořit specialistka na africké umění Jana Jiroušková, sinoložka Olga Lomová a historička umění Milena Slavická.

Moderuje Kateřina Procházková (ČT).
 
Hosté: Jana Jiroušková, Milena Slavická, Olga Lomová a další.

Vstup volný.

Mgr. Jana Jiroušková, CSc. vystudovala historii a afrikanistiku na FF UK. Podnikla několik studijních cest do subsaharské Afriky – mimo jiné do Angoly, Mali či Tanzanie. V současné době působí jako kurátorka africké sbírky Národního muzea – Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur.

Prof. Olga Lomová, CSc., je sinoložka, dlouholetá vyučující a ředitelka Ústavu Dálného východu FF UK. Od roku 2001 řídí Mezinárodní sinologické centrum Ťiang Ťing-kuovy nadace při Univerzitě Karlově. V odborné práci se zaměřuje na starou i moderní čínskou literaturu, kulturní historii a na otázku transformace moderní kultury ve 20. století. V únoru 2016 byla moderátorkou besedy s Aj Wej-wejem, během jeho první návštěvy ČR.

PhDr. Milena Slavická je historička umění, kurátorka, publicistka a spisovatelka. Vystudovala dějiny umění a historii na FF UK. Působila v Národní galerii v Praze, přednášela na AVU, byla šéfredaktorkou časopisu Výtvarné umění a je autorkou řady odborných textů věnovaných problematice současného umění. V roce 2015 se podílela na interdisciplinární publikaci Apoteóza, apokalypsa, apokryf: zbožštěné národy, zbožštěné umění, inspirované uměleckým projektem Jiřího Davida.

 

ehs
El Hadji Sy, Portrét prezidenta, 2012. Akryl a dehet na kraftovém papíře. Fotografie z komentované prohlídky během tiskové konference dne 5. února 2016.


jiří david

Jiri David, V.Putin, from photo project No Compassion ,140 x 125 cm, 2002

aww

Aj Wej-wej, Study of Perspective, 1995-2011 (Tiananmen Square, 1995)

Související výstavy
Související expozice
Kontaktní informace

Oddělení vzdělávání a programů pro veřejnost – Veletržní palác
+420 224 301 003
vzdelavani@ngprague.cz

Programy

Program následujících 7 dní