MAX DVOŘÁK: JAKO KDYŽ DÝCHAJÍ ZDI


Datum konání: 19.02.2015 - 24.05.2015
Místo konání: Veletržní palác

Film Jako když dýchají zdi je fikční extenzí reálného vědeckého výzkumu, který probíhal v 60. letech ve věznici Holmesburg ve Filadelfii. Řetězec příběhů podává zprávu o deliriu, neviditelném násilí, lucidním snění a tělesných halucinacích.

Film obsahově vychází ze situace pennsylvánské věznice Holmesburg, kde mezi 60. - 80. lety probíhaly primárně dermatologicky zaměřené vědecké pokusy (zprvu financované soukromým sektorem), postupem času se pokusný rámec rozšířil o psychologické pokusy financované vládou USA (skrz agenturu CIA). Výchozí materiál nabízí široké interpretační pole – od mikroverze kapitalistického vykořisťování přes obecnější vztah autority a podřízenosti po univerzální témata násilí, zla a moci. Osobní výpovědi vězňů, které v knize vnímáme pouze jako "nadbytečný” důkazní materiál, stanovily pro tento film výchozí pozici pro vybudování fikčního narativního celku, který se od politicko-sociální reality celé situace odpoutává a staví na násilnosti nadreálných momentů zmatení mysli a zjizvených zad, které každého propuštěného vězně provází po zbytek života.

ES Duration: 8min 20sec

Prezidenstký salonek, Veletržní Palác

Max Dvořák, narozen v roce 1990 v Praze, kde v současnosti dokončuje svoje studia na UMPRUM.


Vstup na výstavu je zdarma.

 

Otevírací doba
Denně mimo pondělí 10:00-18:00
Adresa
Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47, Praha 7

Doprava
Zastávka Veletržní palác tramvajových linek č. 12, 17, 24.
Blízké okolí: zastávka Strossmayerovo náměstí - tramvajové linky č. 1, 8, 25, 26 nebo stanice Vltavská metra trasy C.
V okolí Veletržního paláce jsou modré zóny. Zaparkovat lze v boční ulici Heřmanova, kde je oranžová zóna s placeným stáním.
Stálé expozice

Program následujících 7 dní

Pondělí
žádné programy
Úterý
žádné programy
Pátek
žádné programy
Sobota