Studio Vivat Musica! – Ve Veletržním paláci můžete vidět a slyšet Prahu
26.05.2014

Tisková zpráva

Krásná a odborně oceňovaná Výstava Vivat Musica!, kterou Národní galerie v Praze pořádá u příležitosti Roku hudby nabízí nejen pohled na zobrazení hudby ve výtvarném umění napříč stoletími, ale i prostor pro vlastní tvorbu, hru a kreativitu návštěvníků. Studio je velkorysým prostorem pro hru a kreativitu.  Speciálně pro Studio Vivat Musica! připravil současný umělec Michal Kindernay Zvukovou mapu Prahy. Přikládáním kostek na označená místa mapy můžete slyšet jednotlivé zvuky, nebo autorské zvukové kompozice z těchto míst. Zvuky lze přehrávat přes sebe, kombinovat a vytvářet tak úplně nové zvukové skladby. Interaktivní zvukový objekt  využívá databázi nahrávek několika desítek českých i zahraničních umělců a poprvé umožní Prahu skrze mapu nejen vidět, ale i slyšet. 

Vstupní prostory do výstavy v respiriu 1. patra Veletržního paláce v Praze tvoří celkem pět interaktivních částí, kde autoři a tvůrci rozehrávají některá témata výstavy Vivat Musica!  ještě předtím, než  návštěvník do výstavy vstoupí. Prostor je tak jakousi evokací souvislostí vizuálního umění a hudby. Témata jednotlivých interaktivních částí pracují s vjemy, pocity a abstrakcí i  s příběhy:

Mýty, klišé, i pozoruhodné skutečnosti ze života geniálních hudebních skladatelů Bedřicha Smetany, Bohuslava Martinů, Antonína Dvořáka či Leoše Janáčka mohou zvídaní návštěvníci prozkoumat v kvízu, který doplňuje výběr třinácti portrétních plastik od různých sochařů ze sbírek  Národní galerie v Praze.

Hraví návštěvníci mohou vyzkoušet nástroj pod názvem „barevné klávesy“, který  umožňuje jak vlastní hru, tak zkoumání teorií o barevném slyšení, které bylo jedním ze zásadních témat avantgardy a abstrakce v 1. polovině 20. století. Co zahrají se na projekčním plátně objeví ve formě barev. Návštěvníci pak mohou vlastní zážitek konfrontovat s díly umělců Miroslava Ponce nebo Arne Hoška.

Téma další,  hudební partitury, otevírá tvořivý prostor pro neobvyklé pojetí „návodu“ nebo „záznamu“ k hudební skladbě. Tvořiví návštěvníci mohou využít přírodních i technických zvuků ve sluchátkách jako předlohy pro vlastní partituru a nebo se inspirovat zcela svou fantazií, či přímo ve výstavě, jejíž závěr ukazuje originály takovýchto neobvyklých partitur od více než dvaceti umělců posledních desetiletí. K inspiraci mohou posloužit také vybrané knihy. Vlastní kresby mohou vystavit na připraveném panelu. 

Když návštěvník Studiem prochází podruhé,  při návratu z výstavy, může se oddat výtvarné hře nebo vlastní tvorbě již v přímém propojení s tím co viděl a prožil na výstavě.

Více o výstavě VIVAT MUSICA! zde

Hlavní mediální partner: Česká televize
Mediální partneři: Český rozhlas, Hospodářské noviny, Respekt, iHNED.cz, Prague Events Calendar, Anopress IT
Partneři: Ministerstvo kultury ČR, Hlavní město Praha, Rok české hudby, Supraphon, Pražská informační služba
Technologický partner: Samsung

 

Vstupné na výstavu:

Základní           100 Kč
Snížené             50 Kč  
Rodinné           150 Kč

 

Tiskové zpravodajství ze dne 24. dubna 2014

KONTAKT PRO NOVINÁŘE:  
Eva Kolerusová, tisková mluvčí, tel.: 222 321 459, mob.: 724 501 535
e-mail: kolerusova@ngprague.cz

Expozice
Veletržní palác
Veletržní palác Dukelských hrdinů 47 Praha 7
Více informací
Výstavy
Vivat musica!
Datum konání: 25.04.2014 - 09.11.2014
Více informací
Sbírkové expozice

Program následujících 7 dní