Česká expozice na 14. bienále architektury v Benátkách: 2 x 100 mil. m² – THE COLLECTIVE DREAM
17.06.2014

Tisková konference 17. 6. 2014

Místo konání: Pavilon Cecoslovacchia, Giardini, Benátky, 7. 6. - 23. 11. 2014

Kurátor: Martin Hejl, Kolmo.eu

Spolupráce: Ateliér Lenky Hejlové a Martina Hejla FUA TUL, Ateliér Jana Studeného a Benjamina Brádňanského a Ateliér Petra Stece a Vita Halady VŠVU v Bratislavě, studio d+g+g, Jan Šrámek, Tomáš Džadoň, Alexey Klyuykov, Cyril Říha, Mikuláš Macháček, Linda Dostálková a další

Komisař: Jakub Potůček, Národní galerie v Praze

Organizátoři: Národní galerie v Praze, Slovenská národná galéria v Bratislave, Ministerstvo kultury České republiky, Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, Nadace české architektury, České vysoké učení technické, Slovenská akadémia ved, překladatelská agentura Skřivánek, Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy, Národní technické muzeum, Archiv města Ostravy

Publikace: 2 x 100 mil. m2
Autor: Martin Hejl, spoluautoři: Lenka Hejlová, Cyril Říha, d+g+g, FUA TUL, VŠVU
Jazyk: anglický, pořadí vydání: první, datum vydání: červen 2014, vazba: brožovaná
Prodejní cena: 750,- Kč

Náhed knihy ve formátu pdf ZDE
Příloha tiskové zprávy ke knize ZDE

Česká expozice s názvem 2 x 100 mil. m2 připravená v souladu s koncepcí hlavního kurátora letošního architektonického bienále, architekta Rema Koolhaase, prezentuje architekturu velkých obytných celků realizovaných v letech 1914 – 2014 jak na území někdejšího Československa, tak i jeho nástupnických států. Expozice je výsledkem rozsáhlého výzkumu, kterému autorský tým pod vedením architekta Martina Hejla podrobil prostor více než dvou set milionů metrů čtverečných obytné plochy, realizované u nás za uplynulé století.

Prostřednictvím šesti velkoformátových bannerů a pochozí mapy Československa umístěné na mírně vyvýšeném pódiu uvnitř pavilonu, kterému pro tentokrát kurátor změnil jméno na Slovacchiaceco, autoři rozvíjí „několik paralelních příběhů, které se proplétají a doplňují. Tyto příběhy jsou dokumentovány ve třech rovinách - objevení, evoluce a zánik panelové prefabrikace jako konstrukční metody v Československu. Historie 12 tisícového projekčního ústavu. A individuální VS kolektivní - cesta od baťovského rodinného domku  přes kolektivní výstavbu v  průběhu komunismu a následný návrat k rodinnému domu“.

Konkrétně prostřednictvím axonometrických pohledů na tovární město Zlína, socialistickou Ostravu - Porubu, nový Most, bratislavské sídliště Petržalka, sídliště Ohrada v Praze a typické polistopadové satelitní městečko Jesenice vybudovaného v extravilánu obce. Ostatní bytovou výstavbu dokumentují plány 56 velkých českých, moravských a slovenských měst, natištěných na mapu Československa, která vyplňuje prakticky celý výstavní prostor pavilonu. Díky tomu, že je výstavba z let 1914 – 2014 vytištěna v kontrastní bíle barvě oproti šedivému tónu ilustrujícímu starší stavební vrstvy, si návštěvník může udělat velmi dobrou představu o tom, jak masivní výstavba byla za posledních sto let v našich zemích, alespoň co se bytů týče, realizována.

Na nejrozšířenější typy bytových, vesměs panelových domů, pak poukazuje tzv. Diagram evoluce univerzální architektury v letech 1914 – 2014, což je prostorový objekt složený z modelů několika signifikantních typů obytných domů. Tvoří jej jak typický baťovský dvojdomek, Tak stavebnicové prefabrikované systémy T 11, G 40, G 57, TO 6 B, TO 8 B a VVÚ – ETA, tak i katalogový rodinný dům Alfa. Cenným průvodcem po expozici je i stejnojmenná publikace, která čtenáři poskytne rozsáhlejší informace o tématu nejen doprovodnými texty, ale i rozhovory se zainteresovanými architekty. Texty doprovázejí barevné fotografie, diagramy a kresby. Součástí expozice je i venkovní instalace, sestávající ze dvojice atrakcí z typického sídlištního dětského hřiště – z trubek svařeného kolotoče a prolézačky. Díky tomu se z pavilonu de facto stává jak hřiště, tak i čítárna doprovodných publikací, a z mapy prostor pro relaxaci.

 

Hlavní mediální partner NG: Česká televize
Mediální partneři NG: Český rozhlas, Prague Events Calendar, Anopress IT, Classic FM
Partner NG: Railreklam
Technologický partner NG: Samsung

 

 

 

Tiskové zpravodajství ze dne 17. června 2014

KONTAKT PRO NOVINÁŘE:  
Eva Kolerusová, tisková mluvčí, tel.: 222 321 459, mob: 724 501 535
e-mail: kolerusova@ngprague.cz

Sbírkové expozice

Program následujících 7 dní