Na snídani s Dominikem

Tisková zpráva

Místo konání:                           Veletržní palác

Datum konání:                         v pátek 29. listopadu a v sobotu 30. listopadu 2013

Východ Západ výtvarníka Dominika Langa, vítězné dílo 24. ročníku prestižní Ceny Jindřicha Chalupeckého bude k vidění ve Veletržním paláci Národní galerie v Praze v posledních dvou listopadových dnech od svítání do soumraku. Národní galerie v Praze otevře v pátek 29. listopadu a v sobotu 30. listopadu 2013 Veletržní palác na Praze 7 výjimečně již od sedmi hodin ráno, aby se návštěvníci mohli podívat na dílo Dominika Langa, čerstvého laureáta Ceny Jindřicha Chalupeckého in natura při východu Slunce.

„Autor ve svém díle Východ Západ propojil několik pro něho charakteristických znaků – zájem o mechanizmy fungování galerijního provozu (který je až nečekaně často ovlivňován právě místem, kde se galerie, v našem případě muzeum umění nachází)
a konfrontace diváka s výstavním prostorem samotným“, představuje dílo v kontextu Veletržního paláce ředitelka Sbírky moderního a současného umění H.Musilová. Lang prolomením dvou kruhových otvorů do stávající paneláže Veletržního paláce umožňuje vstup slunce a světla z nečekaných míst, vede diváka k dialogu a ukazuje, jak je možné jednoduchým způsobem proměnit vnímání známého místa. Pozorný návštěvník si všimne i velké bílé koule volně putující v přízemí galerie, která může evokovat slunce.

Slunce vychází 29. listopadu v 7 hodin 34 minut a zapadá v 16 hodin a pět minut. V sobotu 30. listopadu vychází slunce v 7 hodin 35 minut a zapadá opět krátce po 16 hodině. Budou-li mít návštěvníci štěstí, nejen že i v posledních dvou listopadových dnech zasvítí slunce, ale budou mít možnost pozorovat východ Slunce ve Veletržním paláci přímo s autorem díla Dominikem Langem. Ten prý dokonce slíbil, že připraví snídani.
 
Třiatřicetiletý Dominik Lang patří nejen podle poroty k nejzajímavějším umělcům v České republice, ale i na mezinárodní scéně, už řadu let. Před dvěma lety uspěl například
ve výběrovém řízení pro Bienále současného umění v Benátkách, kde jeho instalace sklidila velký ohlas. V posledním roce se zásadně prezentoval v galeriích ve Vídni
a v Římě. „Zaujala nás především zralost a promyšlenost Langovy intervence
do architektury Veletržního paláce. V této jeho práci, tak jako v celé jeho tvorbě, sochařský jazyk a obklopující architektonický prostor vedou stálý rozhovor a udržují potřebné napětí,“ uvedl Christian Rattemeyer, kurátor newyorského MoMa a předseda poroty CJCH.

Dominik Lang, absolvent ateliéru Jiřího Příhody na pražské AVU, je od roku 2012 jedním ze dvou vedoucích ateliéru sochařství na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.
Pro jeho tvorbu je typická práce s daným galerijním prostorem, kterému propůjčuje podobu uměleckého díla. Nejinak tomu je i na letošní výstavě finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého Finále 2013 ve Veletržním paláci. I zde si Lang opět „pohrál“ jak
se samotným prostorem galerie, tak i s vnímáním návštěvníka. Při tvorbě své instalace

 

v pátém patře Veletržního paláce Východ Západ nepoužil žádný nový materiál,
ale naopak jej ubíral ze stávající výstavní paneláže, do níž vyřezal dva kruhové otvory.

Veletržní palác bude ve dvou posledních listopadových dnech pro návštěvníky otevřen celý, včetně aktuálních výstav „Karel Prager – architekt, stavitel, vizionář“, „Jan Kotík (1916 – 2002)“ , Jan Pištěk „Pod povrchem“ a také včetně stálých expozic.
Z nich francouzská sbírka moderního umění slaví právě v těchto dnech 90. výročí
od svého vzniku. Více na www.ngprague.cz.   

Komentovaná prohlídka s laureátem ceny Jindřicha Chalupeckého 2013 Dominikem Langem a laureátem pro rok 2012 Vladimírem Houdkem

neděle 1. 12. 2013 od 14.30 hodin

Využijte možnosti setkání s laureáty CJCH v poslední den výstavy a zjistěte více o jejich tvorbě a inspiraci. V případě příznivého počasí uvidíte i západ slunce v site–specific instalaci Dominika Langa „Východ – západ". Výstavou souboru nových obrazů loňského laureáta Vladimíra Houdka „Hmota z délky ohybu" vás provede sám jejich autor.

 

Cena: 80 Kč / 50 Kč snížené (studenti, senioři, pedagogové) – zahrnuje vstupné

na výstavu i poplatek za výklad, studenti výtvarných škol zdarma. Rezervace není nutná. Místo setkání: u pokladen ve foyer Veletržního paláce. V případě dotazů nás kontaktujte na vzdelavani@ngprague.cz nebo telefonu 224 301 003.

 

Veletržní palác
Dukelských hrdinů 47
170 00 Praha 7

VSTUPNÉ:

Na tři výstavy za jedno vstupné

Národní galerie v Praze připravila na nadcházející sezónu 2013/2014 pro návštěvníky Veletržního paláce společnou speciální vstupenku pro tři výstavy v ceně 200 Kč (snížené 100 Kč). Vstupenku je možné zakoupit v pokladnách Veletržního paláce od 20. září
a bude platná do 23. března 2014 pro tyto výstavy:

„Karel Prager, architekt, stavitel, vizionář"  od 20. září 2013 do 5. ledna 2014 
„Cena Jindřicha Chalupeckého: Finále 2013"  od 27. září 2013 do 1. prosince 2013
„Jan Kotík (1916 - 2002)"  od 18. října 2013 do 23. března 2014


Stálá expozice

Základní: 180,-
Snížené: 90,-
Rodinné: 240,-
Školní skupina: 20,-

 

Tiskové zpravodajství ze dne 22. 11. 2013

 

KONTAKT PRO NOVINÁŘE:     
Eva Kolerusová, tisková mluvčí, tel.: 222 321 459, mob.: 724 501 535
e-mail: kolerusova@ngprague.cz

Expozice
Umění 20. a 21. století
Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47, Praha 7
Více informací
Výstavy
Stálé expozice

Program nejbližších 7 dní